Dla nauczycieli

„To have or not to have…” – czyli gadżety młodego nauczyciela

 

Kiedy nauczyciel rozpoczyna pracę z grupami przedszkolnymi zastanawia się czego w tej pracy będzie potrzebował. Najróżniejsze cudowne blogi aż kipią pomysłami na gadżety na zajęciach, więc może podzielimy się podstawami….

Głośnik

Myślę, że przenośny głośnik to rzecz, w którą warto zainwestować. Dlaczego? Otóż jak wiecie, muzyka, melodia, rytmika to bardzo ważne elementy w przyswajaniu języka przez dzieci (o tym również w poprzednim blogu) Zapytacie dlaczego nie skorzystać ze sprzętu w przedszkolu? Już odpowiadam- najczęściej niestety nie działa lub wcale go nie ma…☹ Można poprosić dyrekcję o zakup nowego, ale zanim zamówienie zostanie zrealizowane, to trochę czasu upłynie…. Taki głośnik łatwiej przenosić niż wędrować z własnym odtwarzaczem

Dla mnie głośnik to podstawa!

Łapka na muchy

Najlepiej jeszcze, żeby miała jakiś fajny kształt, albo była ogromna :) Łapka nie jest dużym wydatkiem, a sprawdza się z każdym rodzajem słownictwa. Dzieci uwielbiają uderzać mocno w karty obrazkowe lub przedmioty, które w języku angielskim wypowiada nauczyciel lub inne dziecko.

Klamerki

Sprzęt gospodarstwa domowego, a zarazem niezła zabawka. Mój syn nawet swego czasu dostawał od babci klamerki zamiast zabawek, bo to najlepszy fun. Do czego klamerki? Otóż znowu wykorzystujemy je z każdego rodzaju słownictwem, dzieci mają za zadanie przyczepić do odpowiedniej karcie… Klamerki można oczywiście wykorzystać również przy temacie ubrań bawiąc się w wieszanie prania na lince (wieszać można tak naprawdę karty z różnych działów, a dzieci ćwiczą motorykę małą :) 

Jeśli grupa jest mała, to klamerkami można również pospinać koce, ustawić krzesła i zrobić „namiot”, w środku lampka i czytanie historyjki po angielsku z fajnym klimatem gotowe :)

Mystery box

W tej roli świetnie sprawdza się Box z Play Box, ale może być zwykłe pudełko na buty. Do pudełka możemy chować karty obrazkowe lub przedmioty, które chcemy przedstawiać na lekcji i pełni funkcję zaciekawienia dzieci. Do pudełka dzieci mogą też wkładać karty obrazkowe w kolejności jaką poda nauczyciel…

Kurs

Wielu nauczycieli uważa, że gotowy kurs oznacza, że nauczyciel jest mniej kreatywny. Moim zdaniem to bardzo ułatwia funkcjonowanie, a szczególnie w pierwszych latach pracy z dziećmi. Wiedza zawarta w kursie jest odpowiednio posegregowana, dobry kurs zawiera wszystko, co potrzebne na zajęciach – karty obrazkowe, piosenki, historyki. Tworzy świetną bazę, którą w miarę upływu czasu nauczyciel wzbogaca o dodatkowe materiały, czy piosenki.

A wy drodzy doświadczeni nauczyciele co z perspektywy czasu uważacie za podstawowe gadżety nauczyciela uczącego języka obcego najmłodszych?